Why different prices?

I got a great question the other day that I’m surprised that I don’t hear more often. The cusomer wondered why some bars are priced at $2.50, some $6, while others are up to $10. In case any of you are wondering, here is the difference.

We’ll start with the $2.50 bars. These 1 ingredient bars pack a powerful cleaning punch, but don’t dry out hands. Great for washing dishes and hand wash items. These were designed to be quick and easy to make to keep labor costs low and ingredient costs reasonable, in order to price them in a range perfect for people on a tighter budget. It is a great quality, non-irritating, all natural soap bar.

Then we have a step up to unique ingredients and designs that offer more from the bar and/or require more knowledge and technique from the maker. These bars will fall in to the $5 and $6 range.

Last, but definitely not least, we have the decadent bars. Rich in the best ingredients you can get your hands on and/or using the most complicated soaping techniques that can add hours to the crafting time. These bars will be marked $7 or more.

Hope this helps and thanks again for all of your support!